Jak si užít Moravu / Tipy na výlety

 

Degustujte s přáteli

S kolektivem, ve kterém se cítíte dobře, si naplánujte společné objevování a poznávání moravských vín. Můžete si dopřát degustaci přímo v hlavním sklepě ze sudu s výkladem domácího vinaře Ladislava Profoty nebo se zúčastnit jedné z četných akcí v Šardicích či okolí, které jsou spojeny s oslavou vína. V Šardicích, Kyjově i okolních obcích se koná řada výstav, přehlídek vín, vinných koštů i akcí spojených s vinařským rokem jako jsou vinobraní, zarážání hory, svěcení vína a ochutnávky svatomartinských vín. V Šardicích se každoročně koná i mimořádná mezinárodní degustační přehlídka vín z interspecifických odrůd hroznů PIWI a Hibernal Forum. Zde můžete ochutnat vína z nově šlechtěných odrůd a nahlédnout tak do budoucnosti vín. Mezi hojně navštěvované akce patří tradiční Dny otevřených sklepů pořádané v Šardicích i okolních obcích v různých termínech, nejčastěji v období červen-září.

 

Pronajměte si sklípek pro oslavu (v létě či zimě)

Pokud si chcete pronajmout sklípek pro vaši rodinou oslavu, narozeniny nebo "výjezdní" firemní zasedání, jste u nás na správné adrese. Kapacita kvelbeného sklípku v prvním podzemním podlaží je ideální pro 15 osob. Kvelbený sklípek lze v zimě vytopit kamny tak, že se vám z něj nebude chtít odejít. Zajistíme Vám tento prostor a víno dle Vašeho výběru. Občerstvení (studenou kuchyni) ponecháme na vás, na teplé jídlo si pak můžete odskočit do jedné ze tří šardických restaurací (restaurace Sahara nabízí také rozvoz pizzí a jídla).

 

Poznejte místní zvyky a tradice

Napříč rokem je pořádána v Šardicích i jejich okolí řada akcí, na kterých máte možnost poznat zdejší zvyky, ocenit zdejší folklor a obdivovat překrásné kroje. Každoroční krojované hody pořádají stárci, stárky a krojovaná chasa ve spolupráci s obcí. V Šardicích, Kyjově i okolních obcích se koná celá řada festivalů, jako například Mezinárodní hudební festival 13 moravských měst Concertus Moraviae, Žalmanův folkový Kyjov, Kyjovské letní slavnosti, folklorní festival Slovácký rok, Pavlušův Mistín, Národopisný festival kyjovského Dolňácka, a mnoho dalších.

 

K vínu patří muzika a moravská písnička. Ať už máte rádi dechovku nebo cimbálovou muziku, přijdete si na své. Jen v samotných Šardicích (2200 obyvatel) jsou tři dechové orchestry (Mladá muzika, Ištvánci, Šardičanka), cimbálová muzika Denica, Slovácký krůžek, Folklorní sdružení ... Kolikže je podobných zájmových spolků ve vašem městě či obci? :)

 

Podnikejte výlety s rodinkou

Vytvořte si ze Šardic svou základnu pro výlety po okolí. Na kolech můžete vyrazit po vinařských cyklostezkách a projíždět vinicemi s nádhernými výhledy. V nedalekých Miloticích můžete navštívit nejen malou vesničku vinných sklepů zvanou Šidleny, ale především zde objevíte i  barokní  zámek   (nazývaný perla jihovýchodní Moravy) s krásnou zámeckou zahradou (11 km). Stálou expozicí je výstava místních krojů a zvyků, kde si některé z exponátů můžete vyzkoušet a dozvědět se o nich tak co nejvíce. 

Celodenní výlet pak můžete podniknout ke starobylému hradu Buchlov a zámku Buchlovice (40 km). Dalším výletním cílem pak může být Zámek Lednice (30 km), nejnavštěvovanější památkový objekt na Moravě, obklopen rozsáhlým parkem, největším v Evropě. Je součástí Lednicko-Valtického areálu.

V nedalekých Čejkovicích (11 km) můžete absolvovat prohlídku Templářských sklepů spojenou s degustací vín nebo exkurzi do výrobny čajů v bylinkovém ráji společnosti Sonnentor

Pokud chcete zkusit něco nového, vydejte se do okolních vesnic po stopách známého podnikatele Tomáše Bati. Původně jako geniální zavlažovací systém, později levná přeprava lignitu byl vybudován v polovině 20. století tzv. Baťův kanál. Po této vodní hladině se můžete svézt na několika   výletních lodích   na trasách od Otrokovic až po Slovenskou Skalici. Nejbližšími trasami zde jsou Rohatec – Hodonín (22 km) nebo Strážnice – Skalica. K dispozici jsou pravidelné plavby nebo zapůjčení menších lodí. Ve Strážnici (30 km) můžete při této příležitosti navštívit národopisný skanzen. Dalším způsobem, jak se lignit přepravoval byla železnice. Tento způsob je k vidění v obci Ratíškovice (16 km), kde můžete navštívit jak unikátní Muzeum ve vagónu, tak se zkusit projet na šlapacích drezínkách místními lesy. O kousek dál v Hodoníně (19 km) stojí za návštěvu místní zoo.

Nejbližší možnost koupání je na koupališti v Kyjově (10 km) nebo Dubňanech (12 km). Skutečně obrovský svět vodních radovánek pak najdete v Aqualandu Moravia v Pasohlávkách (54 km) které můžete navštívit cestou k nám či od nás kousek od brněnské dálnice.